Dubai Ankara Büyükelçiliği

Dubai Ankara Büyükelçiliği

Dubai, Birleşik Arap Emirlikleri’ne bağlı emirliklerden birisidir. Yani Dubai Büyükelçiliği aslında Ankara’da bulunan Birleşik Arap Emirlikleri Büyükelçiliğidir. Çankaya’da bulunan Birleşik Arap Emirlikleri Büyükelçiliği Türkiye’de Birleşik Arap Emirlikleri’nin en üst düzeyde temsil edildiği makamdır. Büyükelçilikler bağlı olduğu ülkenin menfaatlerini koruma, kültürel, ekonomik ve siyasi faaliyetler yürütme amacı taşımaktadırlar. Büyükelçilikler vatandaşlarımı hak ve menfaatlerini ve tüzel kişiliklerini korumakla da yükümlüdürler.

Birleşik Arap Emirlikleri Ankara Büyükelçiliği ülkesini hükümetler düzeyinde temsil etmektedir. Büyükelçilik ülkesinin ve vatandaşlarının çıkarlarını korumanım yanı sıra Türkiye ile dostluk anlaşmaları oluşturmak ve ticari ilişkileri güçlendirecek anlaşmalar yapmakla da sorumludur. Yani Büyükelçilik sadece Dubai vatandaşları için değil Dubai ile çalışmak isteyen Türkler için de gerekli ve önemli bir mercidir. Büyükelçilik bünyesinde yer alan Konsolosluk ise Birleşik Arap Emirlikleri ve Dubai için vize işlemlerinin organize edilip işlendiği bölümdür. Büyükelçilik içerisinde yer alan konsolosluk bölümü Dubai vizesinin alındığı yerdir. Bir Dubai Konsolosluğu da İstanbul’da yer almaktadır. Konsolosluk aynı zamanda Dubai ve Birleşik Arap Emirlikleri pasaportlarının yenilenmesinden de sorumludur.

Dubai Ankara Büyükelçiliği İletişim Bilgileri

Turan Güneş Bulvarı, İlkbahar Mahallesi, Galip Erdem Caddesi, 613 Sokak, No: 13 Çankaya / ANKARA Posta Kodu: 06550

Birleşik Arap Emirlikleri Ankara Büyükelçiliği Çalışma Saatleri: Pazartesi ve Cuma arası her gün 9.00 – 16.00 arası hizmet vermektedir.

Ankara ve Ankara’ya yakın illerde ikamet eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Dubai ve Birleşik Arap Emirlikleri ile ilgili işlemlerini Birleşik Arap Emirlikleri Ankara Büyükelçiliğinde gerçekleştirebilirler. Ayrıca Ankara çevresinde ikamet eden Birleşik Arap Emirlikleri vatandaşları da işlemleri için Birleşik Arap Emirlikleri Ankara Büyükelçiliğini kullanabilmektedir.

Türkiye’den Dubai’ye ihracat yapmak isteyen firmaların da evrak tasdik işlemleri için onay işlemleri Birleşik Arap Emirlikleri Ankara Büyükelçiliğinden yürütülebilmektedir.

Ankara Büyükelçiliğinin görev bölgesinde bulunan iller şunlardır. Afyon, Aksaray, Ankara, Amasya, Ağrı, Ardahan, Antalya, Burdur, Bayburt, Bartın, Çorum, Çankırı, Denizli, Erzurum, Erzincan, Eskişehir, Gümüşhane, Giresun, Isparta, Iğdır, Karabük.

Birleşik Arap Emirlikleri Büyükelçilik Pasaport Yenileme

 Türkiye’de ikamet eden Birleşik Arap Emirlikleri vatandaşları süresi dolacak olan pasaportların yenileme işlemlerini ve diğer konsolosluk işlemlerini Birleşik Arap Emirlikleri Ankara Büyükelçiliğinde gerçekleştirebilmektedir. Pasaport yenileme işlemleri için eski pasaportun aslının yanı sıra eski pasaportta bulunan fotoğrafa uygun beyaz fonlu 2 adet 45X60 mm’lik iki adet biyometrik fotoğraf da gerekmektedir. Parmak izi işlemleri için ise ilgili makamlarca görüşülmelidir. 

Birleşik Arap Emirlikleri Büyükelçiliği Vize Başvurusu

Dubai’ye seyahat edecek olan umuma mahsus pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının seyahatlerinden önce Dubai Vizesi alması gerekmektedir. Birleşik Arap Emirlikleri Göçmenlik Bürosu, Dubai Vizelerini onaylama yetkisine sahip tek resmi mercidir. Dubai seyahati öncesi vize formunun doldurulması gerekmektedir. Vize formu İngilizce olarak da doldurulabilmektedir. Dubai Vizelerine online olarak başvurulmaktadır. Şahsen başvuru yapmak zorunlu olmayıp Dubai Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş vize başvuru merkezleri başvuruları sizin adınıza yapabilmektedir. Dubai Vizesi verme hakkı yalnıza Birleşik Arap Emirlikleri Göçmenlik Bürosu’na aittir. Başka herhangi bir kurum vize garantisi verme yetkisine sahip değildir. Şirketimiz Dubai Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş yetkili vize başvuru merkezidir.  

Dubai Vizesi genellikle 3 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır.  Fakat başvurulan ülkede veya Türkiye’de resmî tatil olması veya çeşitli aksamalardan dolayı bu süre değişiklik gösterebilmektedir. Ayrıca Dubai’de Cuma günlerinin resmî tatil olduğu da başvurulurken göz önünde bulundurulması gereken bir başka önemli husustur.

Dubai Ziyaret Vizesi

Dubai Ziyaret Vizesi

Dubai Ziyaret Vizesi ya da diğer adıyla Dubai Akraba Ziyareti Vizesi, Dubai’de yaşayan akrabalarını ziyaret etmek isteyen umuma mahsus (bordo) pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının başvurması gereken vize türüdür. Hususi (yeşil), Hizmet (gri) ya da Diplomatik (siyah) pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının 180 gün içinde 90 günü aşmayan seyahatleri için vize alma zorunluluğu yoktur.

Bir çok ülke aile ziyaret vizesi vermektedir ve bu vizeye başvurmak için ziyaret edilecek aileden davetiye mektubu talep etmektedir. Fakat Dubai, aile ziyaret vizesi başvuruları için böyle bir koşul aramamaktadır.  Bir diğer değişle ziyaret edilecek akraba ya da arkadaş tarafından gönderilmesi gereken bir davetiye yoktur.

Dubai Aile Ziyaret Vizesi uzun süreli ve kısa süreli olmak üzere iki gruba ayrılmaktadır. Dubai Akraba Ziyaret Vizesine başvuran kimse 28 günden fazla kalmayı planlıyorsa uzun süreli daha kısa kalmayı planlıyorsa kısa süreli vizeye başvurmalıdır. . Her iki vize türü de kendi içerisinde tek girişli ve çok girişli olacak şekilde ikiye ayrılmaktadır.  Birleşik Arap Emirlikleri Vize başvurusu onaylanan kişinin onaylanma tarihinden itibaren 58 gün içerisinde ülkeye giriş yapmasını zorunlu tutmaktadır. Tanınan bu 58 günlük sürenin aşılması halinde vize geçerliliğini yitirmektedir. Dubai’ye seyahat için alınan tüm vizeler Birleşik Arap Emirlikleri Göçmenlik Bürosu tarafından turistik vize başlığı altında değerlendirilmektedir. Ancak başvuran kişilerden seyahatin amacına göre farklı evraklar talep etmelerinden dolayı pratikte ni ayrı bir kategori olarak ele almak daha sağlıklı olacaktır.

Kısa Süreli Dubai Ziyaret Vizesi

Bu vize türü kendi içerisinde tek girişli ve çok girişli olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Kısa süreli Dubai Ziyaret Vizesi hamiline Dubai’de toplam 30 gün konaklama imkanı tanımaktadır. Ancak bu süreyi aşmak sıkıntı yaratabildiğinden risk almamak adına en geç 28. günde seyahati sonlandırmak vize sahibi için sağlıklı olacaktır. Eğer seyahat edecek kişi çok girişli vizeye başvurmuşsa Dubai’ye vize geçerlilik süresince birden fazla kez girme hakkına sahip olur yine de Dubai’de geçirdiği toplam sürenin 28 günü aşmamasına dikkat etmesi gerekmektedir. Dubai Vizelerinin uzatılması mümkün olmamaktadır. Kişinin yeniden vize başvurusu yapması gerekmektedir. Dubai vize süresini aşan her gün için yolcu başı 3000 USD ceza uygulamaktadır. O yüzden kişinin seyahatini iyi planlaması biletlerini ve rezervasyonlarını ona göre yapması gerekmektedir.

Uzun Süreli Dubai Ziyaretçi Vizesi

Uzun Süreli Dubai Ziyaretçi Vizesinde de kısa süreli de olduğu gibi tek girişe ve çok girişe imkan veren iki ayrı vize çeşiti bulunmaktadır. Dubai Konsolosluğu uzun süreli Dubai Ziyaret vizesine sahip kişilere 90 gün konaklama izni vermektedir.  Dubai uzun süreli ziyaret vizesi için de vize süresini uzatma imkanı bulunmamaktadır. Çok girişli vizeye sahip bireylerin Dubai’de geçirdikleri toplam gün esas alınmaktadır ve toplamının 90’ı geçmemelidir.

Nasıl Alınır?

Dubai Ziyaret Vizesi bir e vizedir. Vizeye başvurmayı planlayan kişiler istenen evrakları Birleşik Arap Emirlikleri’nin online vize sistemine yüklemelidir. Başvurular şahsen yapılmak zorunda değildir yetkilendirilmiş vize başvuru merkezleri sizin adınıza başvuru yapabilmektedir. Dubai Vizesi verme hakkı yalnıza Birleşik Arap Emirlikleri Göçmenlik Bürosu’na aittir. Başka herhangi bir kurum vize garantisi verme yetkisine sahip değildir. Şirketimiz Dubai Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş  yetkili vize başvuru merkezidir.

Kaç Günde Çıkar?

Dubai Ziyaret Vizesi genellikle 3 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır.  Fakat başvurulan ülkede veya Türkiye’de resmi tatil olması veya çeşitli aksamalardan dolayı bu süre değişiklik gösterebilmektedir. Ayrıca Dubai’de Cuma günlerinin resmi tatil olduğu da başvurulurken göz önünde bulundurulması gereken bir başka önemli husustur.

Dubai Vizesi

Dubai Vizesi

Dubai Vizesi, Birleşik Arap Emirlikleri’ne seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, yapacakları seyahatin amacına göre Dubai vizesi almalıdır. Bu vize işlemleri Dubai Konsolosluğu tarafından yürütülmektedir fakat Dubai Konsolosluğu randevu ile çalışmamaktadır. Vize başvuruları online olmaktadır.

Dubai Konsolosluğu, Birleşik Arap Emirlikleri vizesi verebilen tek kurumdur. Bordo pasaportu olan kişiler Birleşik Arap Emirlikleri vizesi alabilmek için Ankara Birleşik Arap Emirlikleri Büyükelçiliği veya İstanbul Birleşik Arap Emirlikleri Başkonsolosluğu’na başvurmalıdır.

Birleşik Arap Emirlikleri vizesi almak için bireysel başvuru yapılmaz. Birleşik Arap Emirlikleri web sitesine girilir ve online olarak Dubai vizesi için başvuruda bulunulur. Başvuruyu kendiniz veya Birleşik Arap Emirlikleri’nin yetkilendirdiği vize merkezleri ile yapabilirsiniz. Vize türüne uygun olarak istenen belgeler eksiksiz ve doğru olarak tamamlanmalıdır. Belgelerin eksik ya da doğru olmaması halinde Konsolosluk vize başvurusunu reddeder.

dubai konsoloslugu

Dubai Vize İşlemleri

Dubai’ye seyahat etmek isteyen kişiler Birleşik Arap Emirlikleri vizesi almalıdır ve bu vize işlemleri Dubai Konsolosluğu’na bağlı olan resmi kurumlar tarafından yürütülür. İlk olarak Dubai’ye ne amaçla gidileceği belirlenmeli ve başvuru bu amaca uygun olarak yapılmalıdır.

Turistik Dubai Vizesi, Ticari Dubai Vizesi ve Transit Dubai Vizesi olmak üzere seyehat amacına göre ayrılan 3 tür vize vardır. Bu vize türleri de kendi aralarında seyehatin süresine ve şekline göre 30 günlük tek – çok girişli ve 90 günlük tek – çok girişli olmak üzere ayrılır. Dubai Konsolosluğu’nun internet sitesi üzerinden uygun vize türlerine göre online başvuru yapılır.

Dubai Vizesi için hazırlanması gereken evraklar:

-Vize başvuru formu

-Pasaport

-Nüfus cüzdanı

-İki adet biyometrik fotoğraf ( Dubai Konsolosluğu tarafından belirlenen prosedüre uygun)

-Dubai seyahati için yapılan uçuş ve otel rezervasyonlarının belgeleri

-Ticari ya da aile ziyareti vizesi için davet mektubu

-Seyahat ile ilgili her şeyin açıkça anlatıldığı vize talep dilekçesi

-Nüfus cüzdanı fotokopisi

-Vize için yatırılan vize ücretinin dekontu

-Yabancı uyruklu vatandaşlar için oturma belgesinin kopyası

-Başvuru sahibi çalışan ise şirketin antetli kağıdına yazılan vize talep dilekçesi

-Çalışan ve şirket sahipleri için şirketin güncel belgeleri

Dubai Online Vize Başvurusu

Online vize başvurusu yapmak için Dubai Konsolosluğunun resmi İnternet sitesine girilir ve Online Dubai vizesi sayfasına geçiş yapılır. Online vize başvuru sayfasında almak istediğimiz vize türü seçilir. Seçtiğimiz vize türüne göre “Dubai online vize başvuru formu” ekrana gelir. Form eksiksiz ve doğru bilgilerle doldurulur.  Formda belirtilen evraklar okunaklı ve renkli bir biçimde taratılır ve sisteme kaydedilir. Eş zamanlı olarak vize ücreti peşin veya taksitli olarak kredi kartıyla online ödenir. Vize başvuruları mesai saatleri içerisinde yapılır.

Dubai vize başvurularınızı seyahatinizden en az 1 hafta önce gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Dubai vizesi başvurularının değerlendirilmesi ortalama 2 ile 3 gün arası sürer. Başvuru sonuçlandıktan sonra başvuran kişinin e mail adresine belge gönderilir. Burada gönderilen belgenin üzerinde seri numarası (barkod) olmalıdır. Dubai vizesi onaylandıktan sonra 58 gün içerisinde Birleşik Arap Emirlikleri’ne giriş yapılmalıdır aksi takdirde vize Dubai Konsolosluğu tarafından geçersiz kılınır. Yani onay alan Dubai vizesinin 58 gün geçerliliği vardır. 

58 gün içerisinde Birleşik Arap Emirlikleri’ne giriş yapıldığı takdirde Dubai’de 29 gün konaklama hakkına sahip olunur ve 29. gün Birleşik Arap Emirlikleri terk etmek gerekmektedir. Eğer 29. gün sonunda hala orada olunursa bir sonraki Dubai seyahatinde alınacak vize tehlikeye girer.

Seyahat amacının kanıtlanmaması, sahte ya da eksik evrak, geçerli pasaporta ya da onaylı seyahat belgesine sahip olunmaması, aynı ülke için daha önceden sınır dışı kararının bulunması, vize başvurusunda bulunan kişilerin ülkenin kamu düzeni açısından tehlike oluşturması, seyahat bitiminde kişinin ülkeden ayrılacağını gösterir belgeler sunulmaması gibi durumlarda Dubai vizesi başvurusu, Birleşik Arap Emirlikleri vize reddi ile sonuçlanabilmektedir.

Dubai Konsolosluğu

Dubai Vize Uzatma İşlemleri

Dubai Vize Uzatma İşlemleri

Dubai Ortadoğu’nun en hızlı gelişen ülkelerinden biridir ve her yıl git gide artan turist sayısıyla dünyanın cazibe merkezlerinden biri haline gelmiştir. Bu kapsamda Türkiye’den de Dubai’ye çok sayıda ziyaretçi gitmekte ve vize almaktadır. Dubai Vizeleri; seyahat amacı, kalış süresi, ülkeye giriş sayısı gibi özelliklerine göre farklı kategorilere ayrılmaktadır. 96 saatlik, 48 saatlik, 30 ünlük, 90 günlük; çok girişli, tek girişli; ticari, ziyaret, turistik gibi Dubai Vize türleri bulunmaktadır. Seyahat edecek olan kişi kendi seyahat plan ve amacına uygun vize türünü seçmelidir.

                Tüm Dubai Vizeleri belirli bir geçerlilik süresine sahiptir ve vize alındıktan sonra ülkeye girilmemesi halinde geçerliliklerini yitirirler. Aynı zamanda tüm vizelerin bitiş tarihinden önce Dubai’den dönmek gerekmektedir. Aksi takdirde Dubai para cezası uygulamaktadır, bunun yanı sıra ilerleyen dönemlerde Dubai Vize başvurularınızın da olumsuz sonuçlanma ihtimali oluşur. Her ne kadar vize tarihi dolmadan ülkeye dönmek tavsiye edilse de bazı durumlarda kişilerin seyahatlerini uzatma mecburiyeti doğabilmektedir. Bu tarz durumlarda kişiler Dubai’den ayrılarak yeniden vize başvurusu yapa şansına sahip olamayabiliyor.

Dubai Vizesi Nasıl Uzatılır?

Dubai Vize süresini uzatmak için vize bitiş tarihinden en az 7 gün önce yetkili vize merkezi ile görüşülmesi gerekmektedir. Dubai Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş olan vize başvuru merkezimiz vize uzatma işlemlerini sizin adınıza yapma yetkisine sahiptir. Dubai vizenizi uzatmak için bize telefon ile veya mail ile ulaşmanız yeterli olacaktır. Temsilcimizin sizden istemiş olduğu belgeleri mail yolu ile paylaştığınız anda sizin adınıza vize uzatma işlemleriniz başlamış olacak ve yeni vizeniz çıktığında online olarak tarafınıza iletilecektir. Ancak Dubai’den çıkış yaptıysanız vize uzatma işlemi mümkün olmamaktadır yeni bir vize başvurusu yapmak gerekmektedir.  Dubai vizesi 30 gün uzatılabilmektedir. Bu durum tüm vize türleri için geçerli değildir.

Dubai Vize Uzatma İşlemine Uygun Vize Türleri

 • 30 Gün Tek Girişli Dubai Vizesi
 • 30 Gün Çok Girişli Dubai Vizesi
 • 90 Gün Tek Girişli Dubai Vizesi
 • 90 Gün Çok Girişli Dubai Vizesi
 • 30 Gün Çok Girişli Cruise Dubai Vizesi

Yukarıda belirtilen vizelerden birine sahip olan kişiler vize uzatma başvurusunda bulunabilirler. Vize uzatma işlemleri 7 gün sürmektedir bu sebepten vize geçerlilik süresi dolmadan en az 7 gün önce vize uzatma başvurusu yapmak gerekmektedir. Ayrıca uzatma işlemleri uzun sürdüğünden 48 saatlik ve 96 saatlik vizelerde herhangi bir uzatma işlemi yapmak mümkün değildir. Vize başvurusu yapılırken tüm bunların göz önünde bulundurulması gerekmektedir.

Dubai Vize Uzatma Ücreti

Dubai’de iken vize uzatmayı talep ederseniz firmamızın Dubai için yetkili uzmanı Türkiye’de sizin adınıza işlemleri gerçekleştirmektedir. Tamamen profesyonel yürütülen bu süreçte olası bir riskle karşılaşma ihtimalinizi ortadan kaldırmış olursunuz. Dubai’deyken vizenizi uzatmak için uzmanımızın sizden istediği belgeleri paylaşmanız ve sizin ile paylaşılan iban numarasına 360 USD ücret yatırmanız gerekmektedir. Vize geçerlilik süreniz dolmadan 7 gün önce başvurmanız hallinde vizeniz 30 güne kadar uzatılabilmektedir.

Dubai Vize Uzatma Evrakları

Dubai Vizenizi uzatmak için aşağıda belirtilen evrakları online olarak uzmanımız ile paylaşmanız gerekmektedir. Gerek görüldüğü takdirde konsolosluk tarafından istenme ihtimali olan ek evraklar da talep edilebilmektedir.

 • Pasaport: T.C. Kimlik bilgilerinin olduğu sayfa (taranmış olarak ve fotoğraf gözükecek şekilde)
 • Dubai Vizesi: Dubai seyahatinizden önce almış olduğunuz Dubai’de bulunmanızı sağlayan belge

Belirtilen evraklar şirketimize iletildiği takdirde 7 gün içerisinde online olarak vize uzatma belgesi tarafınıza iletilecektir.

Dubai Vize Başvuru Formu

Dubai Vize Başvuru Formu

Dubai Vize Başvuru Formu Dubai Konsolosluğu tarafından hazırlanmış bir resmî belgedir ve amacı Konsolosluğun vizeye başvuran kişi hakkında bilgi almasını sağlamaktır. Dubai vizesi almak isteyen bir kişinin vize başvurusunun ilk adımı vize başvuru formunu doldurmaktır. Bu formun doldurulması vize almak için mecburidir aksi takdirde ize başvuru süreci başlamaz. Vize başvuru formu eksiksiz ve gerçeği beyan edecek şekilde doldurulmalıdır doldurulan bu belge gerekli olan ve teslim edilmesi gereken evraklar arasında yer almaktadır. Dubai Konsolosluğu formda doldurulan bilgilerin diğer ibraz edilen belgeler ile tutarlılığını kontrol etmekte ve bu hususa dikkat etmektedir. O yüzden verilen bilgilerin ibraz edilen diğer belgelerle tutarlı olmasına dikkat etmek gerekmektedir. Gerçekdışı veya çelişkili beyanlar içeren formlar ile yapılış başvurular reddedilmektedir. Dubai Vize Başvuru Formu uluslararası prosedürde de kullanılmakta olan bir belge türüdür ve gerçeğe aykırı beyanda bulunmak suç teşkil etmektedir. Dubai Vize Başvuru formunda yer alan bilgilerin yalan ifadeler içerecek şekilde doldurulması vize alınmasına engel olmakla beraber kişiyi cezai bir yükümlülüğün altına sokmaktadır.  Dubai vize formunda yer alan bir usulsüzlük vize başvurusunun olumsuz sonuçlanması, ülkeye giriş çıkışlarda sorun yaşanması ve para cezası uygulanması gibi sonuçlar doğurabilmektedir. Ayrıca Dubai vize başvuru formunu dolduran kişi vize süresi bitmeden ülkeyi terk edeceğini taahhüt etmiş olmaktadır. Tüm Dubai Vizeleri belirli bir geçerlilik süresine sahiptir ve vize alındıktan sonra ülkeye girilmemesi halinde geçerliliklerini yitirirler. Aynı zamanda tüm vizelerin bitiş tarihinden önce Dubai’yi terk etmek gerekmektedir. Aksi takdirde Dubai para cezası uygulamaktadır, bunun yanı sıra ilerleyen dönemlerde Dubai Vize başvurularınızın da olumsuz sonuçlanma ihtimali oluşur. Her ne kadar vize tarihi dolmadan ülkeye dönmek tavsiye edilse de bazı durumlarda kişilerin seyahatlerini uzatma mecburiyeti doğabilmektedir. Bu tarz durumlarda sahip olunan vize türü uygunsa vize uzatma işlemi yapılabilmektedir.

 Form doldurulurken onaylanan bir başka husus ise vize olumlu sonuçlansa dahi kişiye Dubai’ye girme garantisi vermemesi ve sınır personelinin ülkeye kabul etmeme yetkisine sahip olduğudur. Bu tarz durumlar genelde pasaportun eski veya şüpheli olması durumunda karşılaşılabilecek sorunlardır o yüzden yurtdışına yeni ve yıpranmamış bir pasaport ile çıkmak gerekmektedir.

Dubai Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Dubai vize başvuru formu İngilizce ya da Arapça olarak doldurulmalıdır. Doldurma işlemi tükenmez kalem ile yapılmalı, yalnızca büyük harf kullanılmalı ve doldurulan bilgiler teslim edilen evraklar aracılığı ile desteklenmelidir. Dubai Konsolosluğuna teslim edilecek formun ilgili yerine belirlenmiş ölçülerde çekilmiş olan biyometrik fotoğraf yapıştırılmalıdır ve son olarak vize başvuru formunun imza için ayrılmış bölümü yine tükenmez kalem ile imzalanmalıdır. Dubai Konsolosluğu pasaportta bulunan ve forma atılan imzaların tutarlılığını kontrol etmektedir. Herhangi bir sıkıntı yaşanmaması adına pasaporttaki iza ile örtüşen bir imza kullanılmalıdır.

Dubai Vizesi Nasıl Alınır?

Dubai vizesi almak için şahsi bir başvuru yapmak gerekmemektedir. Dubai Konsolosluğunun yetkilendirmiş olduğu kurumlar şahıs adına başvuru yapabilmektedir. Başvuru yapmak için form doldurulmalı ve başvurulacak vize türüne uygun evraklar ile beraber Konsolosluğa teslim edilmesi gerekmektedir.

 Dubai Vizesi verme hakkı yalnıza Birleşik Arap Emirlikleri Göçmenlik Bürosu’na aittir. Başka herhangi bir kurum vize garantisi verme yetkisine sahip değildir. Şirketimiz Dubai Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş yetkili vize başvuru merkezidir.

Kaç Günde Çıkar?

Dubai Vizesi genellikle 3 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır.  Fakat başvurulan ülkede veya Türkiye’de resmî tatil olması veya çeşitli aksamalardan dolayı bu süre değişiklik gösterebilmektedir. Ayrıca Dubai’de Cuma günlerinin resmî tatil olduğu da başvurulurken göz önünde bulundurulması gereken bir başka önemli husustur.

Dubai Turistik Vize

Dubai Turistik Vize

Birleşik Arap Emirlikleri’ne bağlı Dubai Emirliği’ne turistik amaçlı gitmek isteyen bordo pasaport sahipli Türk vatandaşları seyahatini gerçekleştirebilmek için Dubai Turistik Vizesi için başvuruda bulunmalıdır.  Hizmet Pasaportu, Hususi Pasaport ve Diplomatik Pasaport sahibi olan vatandaşların Dubai Emirliği’ne yapacakları seyahatler için Türkiye ile Birleşik Arap Emirlikleri arasında yapılan vize anlaşmasına göre herhangi bir vize başvurusunda bulunmaları gerekmez ancak bu durum 180 gün içinde 90 günü aşmayan ziyaretler için geçerlidir. Bordo pasaportlu Türk vatandaşlarının turistik seyahatleri için iki çeşit vize bulunmaktadır; Kısa Süreli Dubai Turistik Vizesi ve Uzun süreli Dubai Turistik Vizesi. Turistik Vize başvurusunda bulunan kişilerin vizeleri kullanıma hazır hale geldiği andan itibaren 58 gün içerisinde ülkeye giriş yapmaları gerekmektedir. Turistik Vize çeşitleri ayrıca ülkeye girilme sıklığına bağlı olarak tek girişli ya da çok girişli Duba Turistik Vizesi olarak ikiye ayrılmaktadır. Başvuru yapan kişiler seyahat edeceği sıklığa göre bu vizeye başvurmalıdır.

Kısa Süreli Dubai Turistik Vizesi

Kısa Süreli Dubai Turistik Vizesi hem Tek Girişli hem de Çok Girişli Dubai Turistik Vizesi olarak kullanılmaktadır. Bu vizeye sahip olanlar Dubai’de 30 gün konaklama hakkını ellerinde bulundururlar. Vize sürelerini uzatmak istedikleri takdirde aracı olan vize şirketiyle iletişime geçmeleri gerekmektedir fakat Birleşik Arap Emirlikleri, Kısa Süreli Dubai Turistik Vizesine sahip vatandaşların 28 günün sonunda seyahatlerini tamamlamalarını istemektedir.

Uzun Süreli Dubai Turistik Vizesi

Uzun Süreli Dubai Turistik Vizesi de hem Tek Girişli hem de Çok Girişli Turistik Vizesi olarak kullanılmaktadır. Bu vizeye sahip olan kişiler Dubai Emirliği’nde 90 gün konaklama hakkına sahip olmaktadır. Dubai vizesi onaylansa bile ülke sınır girişlerinde görev yapan memur ve polisler ülkeye giriş yapmanıza engel olma hakkına sahiptirler.

Dubai Konsolosluğu Turistik Vize Gerekli Evraklar

Dubai Turistik vizesi de diğer Dubai vize işlemleri gibi elektronik ortamda online olarak başvurularak oluşturulan bir e-vize özelliği taşımaktadır. Vize başvurusunda bulunacak olan kişiler başvuruyu yaparken evrakları renkli olarak taratmaya dikkat etmelidirler. Evraklar tamamlandıktan sonra Birleşik Arap Emirlikleri e-vize sistemine yükleyerek başvurularını gerçekleştirebilirler.

 • Renkli olarak taranmış nüfus cüzdanı fotokopisi. Her başvuru sahibi nüfus cüzdanlarının fotokopisini evraklar arasında bulundurmalıdır.
 • Renkli olarak taranmış pasaport fotokopisi, Dubai vizesi başvurusunda kullanılacak olan pasaportun resimli ve kimlik bilgilerinin olduğu sayfanın renkli taranmış olması gerekmektedir. Yıpranmış pasaportlara yapılan başvurulan sınır geçişlerinde sorun yaratacağı bilinmelidir.
 • Dubai vize işlemleri için ödenen banka dekontu.
 • Renkli olarak taranmış T.C. oturum belgesi (yabancı pasaport sahipleri için geçerlidir)

Dubai Turistik Vize Başvuru İşlemleri

Dubai Turistik V​izesi elektronik ortamda hazırlanmış olduğundan e-vize özelliğine sahiptir. Gerekli evrakların renkli bir şekilde taratılarak Birleşik Arap Emirlikleri e-vize sistemine yüklenmesiyle başvuru tamamlanmış olur. Bu vizeye başvuru yaparken dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de birebir yapılan başvuruların Birleşik Arap Emirlikleri Konsolosluğu tarafından kabul edilmemesidir bundan dolayı yapılacak olan başvurular ilgili konsolosluğa bağlı göçmenlik ofisi veya bu ofisin yönlendirdiği Vize Başvuru Merkezleri ile aynı işleve sahip Turizm ve Seyahat Acentaları tarafından yapılmalıdır.

Dubai Turistik Vizesi kaç günde çıkar?

Dubai Turistik Vizesine başvuru yapan vatandaşların işlemleri 48 ile 72 saat aralığında sonuçlanır ama Birleşik Arap Emirlikleri’nin resmi tatil günleri ile Türkiye‘nin resmi tatil günlerinin çakışması halinde bir takım gecikmeler yaşanabileceği göz önünde bulundurulmalıdır.

Dubai Transit Vizesi

Dubai Transit Vizesi

Dubai Transit Vizesi, Dubai üzerinden üçüncü bir ülkeye geçmeyi planlayan umuma mahsus (bordo) pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının başvurmakla yükümlü olduğu vize türüdür. Hizmet Pasaportu (gri), hususi pasaport (yeşil) veya diplomatik pasaport (siyah) hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak koşulu ile Vize almadan seyahat edebilmektedirler. Bordo pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Dubai üzerinden yapacağı transit geçişler için vize almak zorundadır.

                Dubai Transit Vizesi her ne kadar başka bir ülkeye seyahat edilecek olsa da Dubai havaalanına inen yolcuların kullandığı bir vize çeşididir. Seyahat eden kişi Dubai üzerinden yapacağı transit uçuşu sırasında 96 saati geçmemek üzere Dubai’ye giriş yapabilmektedir. Transit uçuşlar esnasında terminal değişikliği yapılması halinde de vize talep edilmektedir. Vize almayı gerektirmeyen tek koşul Dubai havaalanından ayrılmama ve 24 saati aşmama koşuludur. Yani transit uçuş esnasında Dubai havaalanında 24 saate kadar bekleyebilirsiniz. 24 saati aşan veya havaalanını terk etmeyi içeren eylemler vize gerekliliği doğurmaktadır.

                Dubai Transit Vizesine başvuran kişinin Dubai’ye girdikten sonra en geç 96 saat içerisinde transit uçuş yapılacak ülkeye uçması gerekmektedir. Aynı zamanda geçişlerde de vizesini görevlilere ibraz etmek zorundadır.  Dubai Transit Vizesi diğer vize türlerinin aksine sadece tek girişli opsiyona sahip bir vize türüdür. Seyahat edenlerin Dubai’den yapacakları her transit geçiş için ayrı bir vize alması gerekmektedir. Dubai Transit Vizesi başvuru tarihinden itibaren yaklaşık 42-78 saat arası sonra sonuçlanmaktadır. Bu süre Türkiye veya Dubai’de resmî tatil olması durumunda uzamaktadır. Cuma ve cumartesi günlerinin Birleşik Arap Emirlikleri’nde dolayısı ile Dubai’de tatil olduğunu göz önünde bulundurmak gerekmektedir.  Dubai Transit Vizesi kapıda vize seçeneği olmayan bir vize türüdür. Dubai’ye yapacağınız seyahatin süresi ve amacına göre belgelerinizi başvurudan önce hazırlamalısınız.  Dubai Vizelerinin uzatılması mümkün olmamaktadır. Kişinin yeniden vize başvurusu yapması gerekmektedir. Dubai vize süresini aşan her gün için yolcu başı 3000 USD ceza uygulamaktadır. O yüzden kişinin seyahatini iyi planlaması biletlerini ve rezervasyonlarını ona göre yapması gerekmektedir.

Nasıl Alınır?

Dubai Transit Vizesi bir e vizedir. Vizeye başvurmayı planlayan kişiler istenen evrakları Birleşik Arap Emirlikleri’nin online vize sistemine yüklemelidir. Başvurular şahsen yapılmak zorunda değildir yetkilendirilmiş vize başvuru merkezleri sizin adınıza başvuru yapabilmektedir. Dubai Vizesi verme hakkı yalnıza Birleşik Arap Emirlikleri Göçmenlik Bürosu’na aittir. Başka herhangi bir kurum vize garantisi verme yetkisine sahip değildir. Şirketimiz Dubai Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş yetkili vize başvuru merkezidir.

Kaç Günde Çıkar?

Dubai Transit Vizesi genellikle 3 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır.  Fakat başvurulan ülkede veya Türkiye’de resmî tatil olması veya çeşitli aksamalardan dolayı bu süre değişiklik gösterebilmektedir. Ayrıca Dubai’de Cuma günlerinin resmî tatil olduğu da başvurulurken göz önünde bulundurulması gereken bir başka önemli husustur.

Dubai Ticari Vize

Dubai Ticari Vize

Dubai, Birleşik Arap Emirlikleri’ne bağlı emirliklerden biridir. Dubai’ye iş, ticaret, fuar, ihracat/ithalat, iş toplantısı ya da alan araştırması gibi amaçlarla gitmek isteyen Umumi Pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Dubai Ticari vizesine başvurması gerekmektedir. Dubai’ye iş amaçlı seyahat etmek isteyen Hususi (yeşil), Hizmet (gri) veya Diplomatik (siyah) pasaporta sahip Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının vize alma zorunluluğu bulunmamaktadır. Bahsi geçen vize muafiyeti 180 gün içerisinde 90 günü aşamamak koşulu ile geçerlidir. Daha uzun bir seyahat planlayan yeşil pasaport sahiplerinin de vize alması gerekmektedir.

                Dubai’ye ticari amaçlı yani toplantı, fuar, alan araştırması, anlaşma gibi amaçlarla seyahat etmeyi planlayan umuma mahsus pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Dubai’de kalmayı planladıkları süreye göre Uzun Süreli Dubai Ticari Vizesine ya da Kısa Süreli Dubai Ticari Vizesine başvurması gerekmektedir. Her iki vize türü de kendi içerisinde tek girişli ve çok girişli olacak şekilde ikiye ayrılmaktadır.  Birleşik Arap Emirlikleri Vize başvurusu onaylanan kişinin onaylanma tarihinden itibaren 58 gün içerisinde ülkeye giriş yapmasını zorunlu tutmaktadır. Tanınan bu 58 günlük sürenin aşılması halinde vize geçerliliğini yitirmektedir. Dubai’ye seyahat için alınan tüm vizeler Birleşik Arap Emirlikleri Göçmenlik Bürosu tarafından turistik vize başlığı altında değerlendirilmektedir. Ancak başvuran kişilerden seyahatin amacına göre farklı evraklar talep etmelerinden dolayı pratikte ticari vizeyi ayrı bir kategori olarak ele almak daha sağlıklı olacaktır.

Kısa Süreli Dubai Ticari Vizesi

Bu vize türü kendi içerisinde tek girişli ve çok girişli olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Kısa süreli Dubai Ticari Vizesi hamiline Dubai’de toplam 30 gün konaklama imkânı tanımaktadır. Ancak bu süreyi aşmak sıkıntı yaratabildiğinden risk almamak adına en geç 28. günde seyahati sonlandırmak vize sahibi için sağlıklı olacaktır. Eğer seyahat edecek kişi çok girişli vizeye başvurmuşsa Dubai’ye vize geçerlilik süresince birden fazla kez girme hakkına sahip olur yine de Dubai’de geçirdiği toplam sürenin 28 günü aşmamasına dikkat etmesi gerekmektedir. Dubai Vizelerinin uzatılması mümkün olmamaktadır. Kişinin yeniden vize başvurusu yapması gerekmektedir. Dubai vize süresini aşan her gün için yolcu başı 3000 USD ceza uygulamaktadır. O yüzden kişinin seyahatini iyi planlaması biletlerini ve rezervasyonlarını ona göre yapması gerekmektedir.

Uzun Süreli Dubai Ticari Vizesi

Uzun Süreli Dubai Ticari Vizesinde de kısa süreli de olduğu gibi tek girişe ve çok girişe imkân veren iki ayrı vize çeşiti bulunmaktadır. Dubai Konsolosluğu uzun süreli Dubai Ticari vizesine sahip kişilere 90 gün konaklama izni vermektedir.  Dubai uzun süreli ticari vizesi için de vize süresini uzatma imkânı bulunmamaktadır. Çok girişli vizeye sahip bireylerin Dubai’de geçirdikleri toplam gün esas alınmaktadır ve toplamının 90’ı geçmemelidir.

Nasıl Alınır?

Dubai Ticari Vizesi bir e vizedir. Vizeye başvurmayı planlayan kişiler istenen evrakları Birleşik Arap Emirlikleri’nin online vize sistemine yüklemelidir. Başvurular şahsen yapılmak zorunda değildir yetkilendirilmiş vize başvuru merkezleri sizin adınıza başvuru yapabilmektedir. Dubai Vizesi verme hakkı yalnıza Birleşik Arap Emirlikleri Göçmenlik Bürosu’na aittir. Başka herhangi bir kurum vize garantisi verme yetkisine sahip değildir. Şirketimiz Dubai Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş yetkili vize başvuru merkezidir.

Kaç Günde Çıkar?

Dubai Ticari Vizesi genellikle 3 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır.  Fakat başvurulan ülkede veya Türkiye’de resmî tatil olması veya çeşitli aksamalardan dolayı bu süre değişiklik gösterebilmektedir. Ayrıca Dubai’de Cuma günlerinin resmî tatil olduğu da başvurulurken göz önünde bulundurulması gereken bir başka önemli husustur.

Dubai İstanbul Başkonsolosluğu

Dubai İstanbul Başkonsolosluğu

Dubai İstanbul Başkonsolosluğu, Dubai, Birleşik Arap Emirlikleri’ne bağlı emirliklerden birisidir. Yani Dubai Başkonsolosluğu aslında Birleşik Arap Emirlikleri Konsolosluğu Bünyesinde hizmet vermektedir. 4. Levent’te bulunan Birleşik Arap Emirlikleri Konsolosluğu Türkiye’de Birleşik Arap Emirlikleri’nin ticari ve kültürel faaliyetlerini yürüten fakat diplomatik bir yetkiye sahip olmayan bir kuruluştur. Büyükelçilikler bağlı olduğu ülkenin menfaatlerini koruma, kültürel, ekonomik ve siyasi faaliyetler yürütme amacı taşımaktadırlar ve hükümetler düzeyinde bir temsil durumu söz konusudur, Konsolosluklar da çeşitli resmi görevler idame ettirirler ancak Büyükelçiliğin diplomatik yetkilerine sahip değildirler. Dubai İstanbul Başkonsolosluğu, vatandaşlarının hak ve menfaatlerini ve tüzel kişiliklerini korumakla da yükümlüdürler. Birleşik Arap Emirlikleri.

İstanbul Birleşik Arap Emirlikleri Başkonsolosluğunun genel amacı ülkede bulunan vatandaşlarının pasaport yeniletme; tıbbi eğitimsel ve kanuni konularda yardım sağlama, ulaşım, ülkenin resmi makamlarıyla iletişim gibi sorunlarına yardımcı olmaktır.  Birleşik Arap Emirlikleri Konsolosluğunun adres ve iletişim bilgileri aşağıda yer almaktadır.  Bunların yanı sıra Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları da evrak tasdiki, ihracat, vize işlemleri ve Dubai ile alakalı diğer işlemler için Dubai İstanbul Başkonsolosluğundan yararlanmaktadır. Yani Konsolosluk sadece Dubai vatandaşları için değil Dubai ile çalışmak isteyen Türkler için de gerekli ve önemli bir mercidir. Konsolosluk Birleşik Arap Emirlikleri ve Dubai için vize işlemlerinin organize edilip işlendiği bölümdür. Birleşik Arap Emirlikleri İstanbul Konsolosluğu Dubai vizesinin alındığı yerdir. Bir diğer Dubai Konsolosluğu da Ankara’da Birleşik Arap Emirlikleri Büyükelçiliği Bünyesinde yer almaktadır. Konsolosluk aynı zamanda Dubai ve Birleşik Arap Emirlikleri pasaportlarının yenilenmesinden de sorumludur.

dubai konsoloslugu

Birleşik Arap Emirlikleri İstanbul Başkonsolosluğu İletişim Bilgileri

Konaklar mah., Meşeli Sok. No:11, 34330 4. Levent, İstanbul

Birleşik Arap Emirlikleri İstanbul Başkonsolosluğu Çalışma Saatleri: Pazartesi ve Cuma arası her gün 9.00 – 16.30 arası hizmet vermektedir.

İstanbul ve İstanbul’a yakın yakın illerde ikamet eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Dubai ve Birleşik Arap Emirlikleri ile ilgili işlemlerini Birleşik Arap Emirlikleri İstanbul Konsolosluğunda gerçekleştirebilirler. Ayrıca İstanbul çevresinde ikamet eden Birleşik Arap Emirlikleri vatandaşları da işlemleri için Birleşik Arap Emirlikleri İstanbul Konsolosluğunu kullanabilmektedir.

Türkiye’den Dubai’ye ihracat yapmak isteyen firmaların da evrak tasdik işlemleri için onay işlemleri Birleşik Arap Emirlikleri İstanbul Konsolosluğundan yürütülebilmektedir.

Birleşik Arap Emirlikleri Konsolosluk Pasaport Yenileme

 Türkiye’de ikamet eden Birleşik Arap Emirlikleri vatandaşları süresi dolacak olan pasaportların yenileme işlemlerini ve diğer konsolosluk işlemlerini Birleşik Arap Emirlikleri İstanbul Konsolosluğunda gerçekleştirebilmektedir. Pasaport yenileme işlemleri için eski pasaportun aslının yanı sıra eski pasaportta bulunan fotoğrafa uygun beyaz fonlu 2 adet 45X60 mm’lik iki adet biyometrik fotoğraf da gerekmektedir. Parmak izi işlemleri için ise ilgili makamlarca görüşülmelidir. 

Birleşik Arap Emirlikleri İstanbul Konsolosluğu Vize Başvurusu

Dubai’ye seyahat edecek olan umuma mahsus pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının seyahatlerinden önce Dubai Vizesi alması gerekmektedir. Birleşik Arap Emirlikleri Göçmenlik Bürosu, Dubai Vizelerini onaylama yetkisine sahip tek resmi mercidir. Dubai seyahati öncesi vize formunun doldurulması gerekmektedir. Vize formu İngilizce olarak da doldurulabilmektedir. Dubai Vizelerine online olarak başvurulmaktadır. Şahsen başvuru yapmak zorunlu olmayıp Dubai Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş vize başvuru merkezleri başvuruları sizin adınıza yapabilmektedir. Dubai Vizesi verme hakkı yalnıza Birleşik Arap Emirlikleri Göçmenlik Bürosu’na aittir. Başka herhangi bir kurum vize garantisi verme yetkisine sahip değildir. Şirketimiz Dubai Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş yetkili vize başvuru merkezidir. 

Dubai Vizesi genellikle 3 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır.  Fakat başvurulan ülkede veya Türkiye’de resmî tatil olması veya çeşitli aksamalardan dolayı bu süre değişiklik gösterebilmektedir. Ayrıca Dubai’de Cuma günlerinin resmî tatil olduğu da başvurulurken göz önünde bulundurulması gereken bir başka önemli husustur.

dubai konsoloslugu

Dubai Evrak Tasdik İşlemleri

Dubai Evrak Tasdik İşlemleri

Dubai Evrak Tasdik İşlemleri, Dubai ve Türkiye ticaret hacmi günden güne artan iki ülkedir. Türkiye’nin dış ticaret hacminin çok ciddi bir bölümü ise Ortadoğu ülkelerinden oluşmaktadır. Orta doğu ülkelerine ve Dubai’ye ihracat yapmak isteyen bir şirketin Türkiye’de düzenlemiş olduğu belgeleri yurt dışında da kullanabilmesi için tasdik ettirmesi gerekmektedir.

Evrak Tasdiki, bir evrakın doğruluğunu, üzerindeki imzanın geçerliliğini, imzalayanın görevini doğrulamak amacı ile yabancı bir ülkede düzenlenmiş belgeye geçerlilik kazandırmak için yapılan işleme denir. Evrak tasdiki resmi bir uygulamadır ve evrak tasdiki sonrası Türkiye’de düzenlenmiş olan belge uluslararası alanda da geçerliliğe sahip olur. Evrak tasdik işlemini bağlı bulunan bölgenin valiliği ve Türkiye’den mal satın alan şirketin bağlı olduğu ülke konsolosluğu gerçekleştirir ve belgeye Türkiye dışında da resmiyet kazandırır.  Evrak tasdiki bir belgenin geçerliliğini ve yasallığını güvence altına alır. Evrak tasdik işlemlerinin tümü belge fark etmeksizin belirli bir prosedüre tabiidir. Tasdik ettirilecek evrakın yeminli bir tercüman tarafından İngilizce ve Arapçaya çevrilmiş olması gerekmektedir. Orijinale uygn olarak hazırlanan belge ardından noter tarafından tasdiklenir ve valilik onayına sunulur. Valilikten alınan onay sonrası Dubai konsolosluğuna götürülmesi gerekir. Evrak tasdik işlemleri yaklaşık 5 ila 7 iş günü sürmektedir.

Dubai Evrak Tasdiki, diploma tasdiki, ticari fatura tasdiki, çalışma izni tasdiki, vekaletname tasdiki, menşe şahadetnamesi gibi farklı tasdik türlerini kapsar ve bu tasdikler Dubai Konsolosluğu tarafından yapılır. Dubai Evrak tasdiki yapılacak bir diploma için diplomanın noter onaylı İngilizce tercümesi yapılmalı ve tercüme ile beraber asıl diploma Birleşik Arap Emirlikleri/Dubai konsolosluğuna teslim edilmelidir.

Dubai Konsolosluğu tasdik edilmesi gereken her evrak için ayrıca bir ücret talep etmektedir. Ticari tasdik başvurularında ücret sayfa başı hesaplanmaktadır. Şahsi ve ticari evrak ücretleri birbirinden farklılık göstermektedir. Bir faturanın tasdikinin yapılması söz konusu ise ücreti konsolosluk belirlemektedir. Evrak tasdik işlemleri Cuma hariç haftaiçi her gün Dubai Konsolosluğundan yapılabilmektedir.

dubai konsoloslugu

Dubai Evrak Tasdik İşlemleri Hakkında

İhracatçı firmanın bağlı bulunduğu ticaret odası tarafından tasdik edilen ürünlerin menşeini belirten belgeye menşe sertifikası denmektedir. Ürünlerin menşeini belirten bu sertifikanın ihracat yapılacak ülkelerin konsoloslukları tarafından da onaylanması gerekmektedir. İran, Cezayir, Fas, Tunus, Suriye, Dubai, Mısır, Ürdün ve Lübnan gibi ülkelere yapılması planlanan ihracat işlemlerinden önce belgelerin tasdik ettirilmesi gerekmektedir. Bu ülkelerin Konsolosluklarında fatura tasdiki, vekaletname, menşe sertifikası tasdikinin yanı sıra ülkelerinde açılacak ihalelere katılmak isteyen firmalara ait resmi evrakların tasdiki de yapılmaktadır.

Tasdikli Fatura veya Konsolosluk Tasdikli fatura ihracatçı firmanın orijinal faturayı kestikten sonra ihracat yaptığı ülkenin konsolosluğundan tasdik ettirip alıcıya gönderdiği faturaya denmektedir. Faturayı tasdik ettirmek için ihracatçı önce orijinal faturayı düzenler ardından bağlı olduğu ilin valiliğe gider ve faturayı onaylatır. Ortadoğu’daki özellikle İsrail’deki şirketler bu belgeyi özellikle talep etmektedir.

Ortadoğu ülkelerine ihracat yapmak isteyen bir kişi ihraç edilecek ürünün gümrük işlemlerinde yer alacak konsolosluk tarafından tasdik edilmiş belgelere sahip olmalıdır. Aynı bir çok ülkenin seyahat edecek yolculara vize uygulaması gibi bu ülkeler ithal etikleri malları da incelemektedir. Bu incelemeleri ürünlere dair istenen belgeler genelde menşe şahadetnamesi ve faturadır. Bu faturaların kendi makamlarınca onaylanmış olmasını beklenir.

Türkiye’de düzenlenmiş apostilli bir evrak eğer ülke dışında kullanılacaksa, kullanılacak olan ülkenin konsolosluğu tarafından tasdik ettirilmiş olmalıdır.

Çoğunlukla onayı istenen evraklar: menşe şahadetnamesi, fatura, sağlık sertifikasıdır. Tüm bu evrakların kullanılacağı ülkenin konsolosluğu tarafından tasdik edilmiş olması gerekmektedir. Tasdik işlemlerinin yapılmaması halinde ithalatçı firma ürünlerin gümrük işlemlerini tamamlayamayacaktır. Ülkeden ülkeye evrak tasdik işlemi prosedüründe değişiklikler olabilmektedir. Evrak tasdik işlemi gerçekleştirebilmek için tasdik ettirilecek evrakın aslı gereklidir.

DataGlobal