Dubai Ziyaret Vizesi

Dubai Ziyaret Vizesi

Dubai Ziyaret Vizesi ya da diğer adıyla Dubai Akraba Ziyareti Vizesi, Dubai’de yaşayan akrabalarını ziyaret etmek isteyen umuma mahsus (bordo) pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının başvurması gereken vize türüdür. Hususi (yeşil), Hizmet (gri) ya da Diplomatik (siyah) pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının 180 gün içinde 90 günü aşmayan seyahatleri için vize alma zorunluluğu yoktur.

Bir çok ülke aile ziyaret vizesi vermektedir ve bu vizeye başvurmak için ziyaret edilecek aileden davetiye mektubu talep etmektedir. Fakat Dubai, aile ziyaret vizesi başvuruları için böyle bir koşul aramamaktadır.  Bir diğer değişle ziyaret edilecek akraba ya da arkadaş tarafından gönderilmesi gereken bir davetiye yoktur.

Dubai Aile Ziyaret Vizesi uzun süreli ve kısa süreli olmak üzere iki gruba ayrılmaktadır. Dubai Akraba Ziyaret Vizesine başvuran kimse 28 günden fazla kalmayı planlıyorsa uzun süreli daha kısa kalmayı planlıyorsa kısa süreli vizeye başvurmalıdır. . Her iki vize türü de kendi içerisinde tek girişli ve çok girişli olacak şekilde ikiye ayrılmaktadır.  Birleşik Arap Emirlikleri Vize başvurusu onaylanan kişinin onaylanma tarihinden itibaren 58 gün içerisinde ülkeye giriş yapmasını zorunlu tutmaktadır. Tanınan bu 58 günlük sürenin aşılması halinde vize geçerliliğini yitirmektedir. Dubai’ye seyahat için alınan tüm vizeler Birleşik Arap Emirlikleri Göçmenlik Bürosu tarafından turistik vize başlığı altında değerlendirilmektedir. Ancak başvuran kişilerden seyahatin amacına göre farklı evraklar talep etmelerinden dolayı pratikte ni ayrı bir kategori olarak ele almak daha sağlıklı olacaktır.

Kısa Süreli Dubai Ziyaret Vizesi

Bu vize türü kendi içerisinde tek girişli ve çok girişli olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Kısa süreli Dubai Ziyaret Vizesi hamiline Dubai’de toplam 30 gün konaklama imkanı tanımaktadır. Ancak bu süreyi aşmak sıkıntı yaratabildiğinden risk almamak adına en geç 28. günde seyahati sonlandırmak vize sahibi için sağlıklı olacaktır. Eğer seyahat edecek kişi çok girişli vizeye başvurmuşsa Dubai’ye vize geçerlilik süresince birden fazla kez girme hakkına sahip olur yine de Dubai’de geçirdiği toplam sürenin 28 günü aşmamasına dikkat etmesi gerekmektedir. Dubai Vizelerinin uzatılması mümkün olmamaktadır. Kişinin yeniden vize başvurusu yapması gerekmektedir. Dubai vize süresini aşan her gün için yolcu başı 3000 USD ceza uygulamaktadır. O yüzden kişinin seyahatini iyi planlaması biletlerini ve rezervasyonlarını ona göre yapması gerekmektedir.

Uzun Süreli Dubai Ziyaretçi Vizesi

Uzun Süreli Dubai Ziyaretçi Vizesinde de kısa süreli de olduğu gibi tek girişe ve çok girişe imkan veren iki ayrı vize çeşiti bulunmaktadır. Dubai Konsolosluğu uzun süreli Dubai Ziyaret vizesine sahip kişilere 90 gün konaklama izni vermektedir.  Dubai uzun süreli ziyaret vizesi için de vize süresini uzatma imkanı bulunmamaktadır. Çok girişli vizeye sahip bireylerin Dubai’de geçirdikleri toplam gün esas alınmaktadır ve toplamının 90’ı geçmemelidir.

Nasıl Alınır?

Dubai Ziyaret Vizesi bir e vizedir. Vizeye başvurmayı planlayan kişiler istenen evrakları Birleşik Arap Emirlikleri’nin online vize sistemine yüklemelidir. Başvurular şahsen yapılmak zorunda değildir yetkilendirilmiş vize başvuru merkezleri sizin adınıza başvuru yapabilmektedir. Dubai Vizesi verme hakkı yalnıza Birleşik Arap Emirlikleri Göçmenlik Bürosu’na aittir. Başka herhangi bir kurum vize garantisi verme yetkisine sahip değildir. Şirketimiz Dubai Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş  yetkili vize başvuru merkezidir.

Kaç Günde Çıkar?

Dubai Ziyaret Vizesi genellikle 3 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır.  Fakat başvurulan ülkede veya Türkiye’de resmi tatil olması veya çeşitli aksamalardan dolayı bu süre değişiklik gösterebilmektedir. Ayrıca Dubai’de Cuma günlerinin resmi tatil olduğu da başvurulurken göz önünde bulundurulması gereken bir başka önemli husustur.

DataGlobal