Dubai Vizesi

Dubai Vizesi

Dubai Vizesi, Birleşik Arap Emirlikleri’ne seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, yapacakları seyahatin amacına göre Dubai vizesi almalıdır. Bu vize işlemleri Dubai Konsolosluğu tarafından yürütülmektedir fakat Dubai Konsolosluğu randevu ile çalışmamaktadır. Vize başvuruları online olmaktadır.

Dubai Konsolosluğu, Birleşik Arap Emirlikleri vizesi verebilen tek kurumdur. Bordo pasaportu olan kişiler Birleşik Arap Emirlikleri vizesi alabilmek için Ankara Birleşik Arap Emirlikleri Büyükelçiliği veya İstanbul Birleşik Arap Emirlikleri Başkonsolosluğu’na başvurmalıdır.

Birleşik Arap Emirlikleri vizesi almak için bireysel başvuru yapılmaz. Birleşik Arap Emirlikleri web sitesine girilir ve online olarak Dubai vizesi için başvuruda bulunulur. Başvuruyu kendiniz veya Birleşik Arap Emirlikleri’nin yetkilendirdiği vize merkezleri ile yapabilirsiniz. Vize türüne uygun olarak istenen belgeler eksiksiz ve doğru olarak tamamlanmalıdır. Belgelerin eksik ya da doğru olmaması halinde Konsolosluk vize başvurusunu reddeder.

dubai konsoloslugu

Dubai Vize İşlemleri

Dubai’ye seyahat etmek isteyen kişiler Birleşik Arap Emirlikleri vizesi almalıdır ve bu vize işlemleri Dubai Konsolosluğu’na bağlı olan resmi kurumlar tarafından yürütülür. İlk olarak Dubai’ye ne amaçla gidileceği belirlenmeli ve başvuru bu amaca uygun olarak yapılmalıdır.

Turistik Dubai Vizesi, Ticari Dubai Vizesi ve Transit Dubai Vizesi olmak üzere seyehat amacına göre ayrılan 3 tür vize vardır. Bu vize türleri de kendi aralarında seyehatin süresine ve şekline göre 30 günlük tek – çok girişli ve 90 günlük tek – çok girişli olmak üzere ayrılır. Dubai Konsolosluğu’nun internet sitesi üzerinden uygun vize türlerine göre online başvuru yapılır.

Dubai Vizesi için hazırlanması gereken evraklar:

-Vize başvuru formu

-Pasaport

-Nüfus cüzdanı

-İki adet biyometrik fotoğraf ( Dubai Konsolosluğu tarafından belirlenen prosedüre uygun)

-Dubai seyahati için yapılan uçuş ve otel rezervasyonlarının belgeleri

-Ticari ya da aile ziyareti vizesi için davet mektubu

-Seyahat ile ilgili her şeyin açıkça anlatıldığı vize talep dilekçesi

-Nüfus cüzdanı fotokopisi

-Vize için yatırılan vize ücretinin dekontu

-Yabancı uyruklu vatandaşlar için oturma belgesinin kopyası

-Başvuru sahibi çalışan ise şirketin antetli kağıdına yazılan vize talep dilekçesi

-Çalışan ve şirket sahipleri için şirketin güncel belgeleri

Dubai Online Vize Başvurusu

Online vize başvurusu yapmak için Dubai Konsolosluğunun resmi İnternet sitesine girilir ve Online Dubai vizesi sayfasına geçiş yapılır. Online vize başvuru sayfasında almak istediğimiz vize türü seçilir. Seçtiğimiz vize türüne göre “Dubai online vize başvuru formu” ekrana gelir. Form eksiksiz ve doğru bilgilerle doldurulur.  Formda belirtilen evraklar okunaklı ve renkli bir biçimde taratılır ve sisteme kaydedilir. Eş zamanlı olarak vize ücreti peşin veya taksitli olarak kredi kartıyla online ödenir. Vize başvuruları mesai saatleri içerisinde yapılır.

Dubai vize başvurularınızı seyahatinizden en az 1 hafta önce gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Dubai vizesi başvurularının değerlendirilmesi ortalama 2 ile 3 gün arası sürer. Başvuru sonuçlandıktan sonra başvuran kişinin e mail adresine belge gönderilir. Burada gönderilen belgenin üzerinde seri numarası (barkod) olmalıdır. Dubai vizesi onaylandıktan sonra 58 gün içerisinde Birleşik Arap Emirlikleri’ne giriş yapılmalıdır aksi takdirde vize Dubai Konsolosluğu tarafından geçersiz kılınır. Yani onay alan Dubai vizesinin 58 gün geçerliliği vardır. 

58 gün içerisinde Birleşik Arap Emirlikleri’ne giriş yapıldığı takdirde Dubai’de 29 gün konaklama hakkına sahip olunur ve 29. gün Birleşik Arap Emirlikleri terk etmek gerekmektedir. Eğer 29. gün sonunda hala orada olunursa bir sonraki Dubai seyahatinde alınacak vize tehlikeye girer.

Seyahat amacının kanıtlanmaması, sahte ya da eksik evrak, geçerli pasaporta ya da onaylı seyahat belgesine sahip olunmaması, aynı ülke için daha önceden sınır dışı kararının bulunması, vize başvurusunda bulunan kişilerin ülkenin kamu düzeni açısından tehlike oluşturması, seyahat bitiminde kişinin ülkeden ayrılacağını gösterir belgeler sunulmaması gibi durumlarda Dubai vizesi başvurusu, Birleşik Arap Emirlikleri vize reddi ile sonuçlanabilmektedir.

Dubai Konsolosluğu

DataGlobal