Dubai Turistik Vize

Dubai Turistik Vize

Birleşik Arap Emirlikleri’ne bağlı Dubai Emirliği’ne turistik amaçlı gitmek isteyen bordo pasaport sahipli Türk vatandaşları seyahatini gerçekleştirebilmek için Dubai Turistik Vizesi için başvuruda bulunmalıdır.  Hizmet Pasaportu, Hususi Pasaport ve Diplomatik Pasaport sahibi olan vatandaşların Dubai Emirliği’ne yapacakları seyahatler için Türkiye ile Birleşik Arap Emirlikleri arasında yapılan vize anlaşmasına göre herhangi bir vize başvurusunda bulunmaları gerekmez ancak bu durum 180 gün içinde 90 günü aşmayan ziyaretler için geçerlidir. Bordo pasaportlu Türk vatandaşlarının turistik seyahatleri için iki çeşit vize bulunmaktadır; Kısa Süreli Dubai Turistik Vizesi ve Uzun süreli Dubai Turistik Vizesi. Turistik Vize başvurusunda bulunan kişilerin vizeleri kullanıma hazır hale geldiği andan itibaren 58 gün içerisinde ülkeye giriş yapmaları gerekmektedir. Turistik Vize çeşitleri ayrıca ülkeye girilme sıklığına bağlı olarak tek girişli ya da çok girişli Duba Turistik Vizesi olarak ikiye ayrılmaktadır. Başvuru yapan kişiler seyahat edeceği sıklığa göre bu vizeye başvurmalıdır.

Kısa Süreli Dubai Turistik Vizesi

Kısa Süreli Dubai Turistik Vizesi hem Tek Girişli hem de Çok Girişli Dubai Turistik Vizesi olarak kullanılmaktadır. Bu vizeye sahip olanlar Dubai’de 30 gün konaklama hakkını ellerinde bulundururlar. Vize sürelerini uzatmak istedikleri takdirde aracı olan vize şirketiyle iletişime geçmeleri gerekmektedir fakat Birleşik Arap Emirlikleri, Kısa Süreli Dubai Turistik Vizesine sahip vatandaşların 28 günün sonunda seyahatlerini tamamlamalarını istemektedir.

Uzun Süreli Dubai Turistik Vizesi

Uzun Süreli Dubai Turistik Vizesi de hem Tek Girişli hem de Çok Girişli Turistik Vizesi olarak kullanılmaktadır. Bu vizeye sahip olan kişiler Dubai Emirliği’nde 90 gün konaklama hakkına sahip olmaktadır. Dubai vizesi onaylansa bile ülke sınır girişlerinde görev yapan memur ve polisler ülkeye giriş yapmanıza engel olma hakkına sahiptirler.

Dubai Konsolosluğu Turistik Vize Gerekli Evraklar

Dubai Turistik vizesi de diğer Dubai vize işlemleri gibi elektronik ortamda online olarak başvurularak oluşturulan bir e-vize özelliği taşımaktadır. Vize başvurusunda bulunacak olan kişiler başvuruyu yaparken evrakları renkli olarak taratmaya dikkat etmelidirler. Evraklar tamamlandıktan sonra Birleşik Arap Emirlikleri e-vize sistemine yükleyerek başvurularını gerçekleştirebilirler.

  • Renkli olarak taranmış nüfus cüzdanı fotokopisi. Her başvuru sahibi nüfus cüzdanlarının fotokopisini evraklar arasında bulundurmalıdır.
  • Renkli olarak taranmış pasaport fotokopisi, Dubai vizesi başvurusunda kullanılacak olan pasaportun resimli ve kimlik bilgilerinin olduğu sayfanın renkli taranmış olması gerekmektedir. Yıpranmış pasaportlara yapılan başvurulan sınır geçişlerinde sorun yaratacağı bilinmelidir.
  • Dubai vize işlemleri için ödenen banka dekontu.
  • Renkli olarak taranmış T.C. oturum belgesi (yabancı pasaport sahipleri için geçerlidir)

Dubai Turistik Vize Başvuru İşlemleri

Dubai Turistik V​izesi elektronik ortamda hazırlanmış olduğundan e-vize özelliğine sahiptir. Gerekli evrakların renkli bir şekilde taratılarak Birleşik Arap Emirlikleri e-vize sistemine yüklenmesiyle başvuru tamamlanmış olur. Bu vizeye başvuru yaparken dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de birebir yapılan başvuruların Birleşik Arap Emirlikleri Konsolosluğu tarafından kabul edilmemesidir bundan dolayı yapılacak olan başvurular ilgili konsolosluğa bağlı göçmenlik ofisi veya bu ofisin yönlendirdiği Vize Başvuru Merkezleri ile aynı işleve sahip Turizm ve Seyahat Acentaları tarafından yapılmalıdır.

Dubai Turistik Vizesi kaç günde çıkar?

Dubai Turistik Vizesine başvuru yapan vatandaşların işlemleri 48 ile 72 saat aralığında sonuçlanır ama Birleşik Arap Emirlikleri’nin resmi tatil günleri ile Türkiye‘nin resmi tatil günlerinin çakışması halinde bir takım gecikmeler yaşanabileceği göz önünde bulundurulmalıdır.

DataGlobal