Dubai Transit Vizesi

Dubai Transit Vizesi

Dubai Transit Vizesi, Dubai üzerinden üçüncü bir ülkeye geçmeyi planlayan umuma mahsus (bordo) pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının başvurmakla yükümlü olduğu vize türüdür. Hizmet Pasaportu (gri), hususi pasaport (yeşil) veya diplomatik pasaport (siyah) hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak koşulu ile Vize almadan seyahat edebilmektedirler. Bordo pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Dubai üzerinden yapacağı transit geçişler için vize almak zorundadır.

                Dubai Transit Vizesi her ne kadar başka bir ülkeye seyahat edilecek olsa da Dubai havaalanına inen yolcuların kullandığı bir vize çeşididir. Seyahat eden kişi Dubai üzerinden yapacağı transit uçuşu sırasında 96 saati geçmemek üzere Dubai’ye giriş yapabilmektedir. Transit uçuşlar esnasında terminal değişikliği yapılması halinde de vize talep edilmektedir. Vize almayı gerektirmeyen tek koşul Dubai havaalanından ayrılmama ve 24 saati aşmama koşuludur. Yani transit uçuş esnasında Dubai havaalanında 24 saate kadar bekleyebilirsiniz. 24 saati aşan veya havaalanını terk etmeyi içeren eylemler vize gerekliliği doğurmaktadır.

                Dubai Transit Vizesine başvuran kişinin Dubai’ye girdikten sonra en geç 96 saat içerisinde transit uçuş yapılacak ülkeye uçması gerekmektedir. Aynı zamanda geçişlerde de vizesini görevlilere ibraz etmek zorundadır.  Dubai Transit Vizesi diğer vize türlerinin aksine sadece tek girişli opsiyona sahip bir vize türüdür. Seyahat edenlerin Dubai’den yapacakları her transit geçiş için ayrı bir vize alması gerekmektedir. Dubai Transit Vizesi başvuru tarihinden itibaren yaklaşık 42-78 saat arası sonra sonuçlanmaktadır. Bu süre Türkiye veya Dubai’de resmî tatil olması durumunda uzamaktadır. Cuma ve cumartesi günlerinin Birleşik Arap Emirlikleri’nde dolayısı ile Dubai’de tatil olduğunu göz önünde bulundurmak gerekmektedir.  Dubai Transit Vizesi kapıda vize seçeneği olmayan bir vize türüdür. Dubai’ye yapacağınız seyahatin süresi ve amacına göre belgelerinizi başvurudan önce hazırlamalısınız.  Dubai Vizelerinin uzatılması mümkün olmamaktadır. Kişinin yeniden vize başvurusu yapması gerekmektedir. Dubai vize süresini aşan her gün için yolcu başı 3000 USD ceza uygulamaktadır. O yüzden kişinin seyahatini iyi planlaması biletlerini ve rezervasyonlarını ona göre yapması gerekmektedir.

Nasıl Alınır?

Dubai Transit Vizesi bir e vizedir. Vizeye başvurmayı planlayan kişiler istenen evrakları Birleşik Arap Emirlikleri’nin online vize sistemine yüklemelidir. Başvurular şahsen yapılmak zorunda değildir yetkilendirilmiş vize başvuru merkezleri sizin adınıza başvuru yapabilmektedir. Dubai Vizesi verme hakkı yalnıza Birleşik Arap Emirlikleri Göçmenlik Bürosu’na aittir. Başka herhangi bir kurum vize garantisi verme yetkisine sahip değildir. Şirketimiz Dubai Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş yetkili vize başvuru merkezidir.

Kaç Günde Çıkar?

Dubai Transit Vizesi genellikle 3 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır.  Fakat başvurulan ülkede veya Türkiye’de resmî tatil olması veya çeşitli aksamalardan dolayı bu süre değişiklik gösterebilmektedir. Ayrıca Dubai’de Cuma günlerinin resmî tatil olduğu da başvurulurken göz önünde bulundurulması gereken bir başka önemli husustur.

DataGlobal