Dubai Ticari Vize

Dubai Ticari Vize

Dubai, Birleşik Arap Emirlikleri’ne bağlı emirliklerden biridir. Dubai’ye iş, ticaret, fuar, ihracat/ithalat, iş toplantısı ya da alan araştırması gibi amaçlarla gitmek isteyen Umumi Pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Dubai Ticari vizesine başvurması gerekmektedir. Dubai’ye iş amaçlı seyahat etmek isteyen Hususi (yeşil), Hizmet (gri) veya Diplomatik (siyah) pasaporta sahip Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının vize alma zorunluluğu bulunmamaktadır. Bahsi geçen vize muafiyeti 180 gün içerisinde 90 günü aşamamak koşulu ile geçerlidir. Daha uzun bir seyahat planlayan yeşil pasaport sahiplerinin de vize alması gerekmektedir.

                Dubai’ye ticari amaçlı yani toplantı, fuar, alan araştırması, anlaşma gibi amaçlarla seyahat etmeyi planlayan umuma mahsus pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Dubai’de kalmayı planladıkları süreye göre Uzun Süreli Dubai Ticari Vizesine ya da Kısa Süreli Dubai Ticari Vizesine başvurması gerekmektedir. Her iki vize türü de kendi içerisinde tek girişli ve çok girişli olacak şekilde ikiye ayrılmaktadır.  Birleşik Arap Emirlikleri Vize başvurusu onaylanan kişinin onaylanma tarihinden itibaren 58 gün içerisinde ülkeye giriş yapmasını zorunlu tutmaktadır. Tanınan bu 58 günlük sürenin aşılması halinde vize geçerliliğini yitirmektedir. Dubai’ye seyahat için alınan tüm vizeler Birleşik Arap Emirlikleri Göçmenlik Bürosu tarafından turistik vize başlığı altında değerlendirilmektedir. Ancak başvuran kişilerden seyahatin amacına göre farklı evraklar talep etmelerinden dolayı pratikte ticari vizeyi ayrı bir kategori olarak ele almak daha sağlıklı olacaktır.

Kısa Süreli Dubai Ticari Vizesi

Bu vize türü kendi içerisinde tek girişli ve çok girişli olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Kısa süreli Dubai Ticari Vizesi hamiline Dubai’de toplam 30 gün konaklama imkânı tanımaktadır. Ancak bu süreyi aşmak sıkıntı yaratabildiğinden risk almamak adına en geç 28. günde seyahati sonlandırmak vize sahibi için sağlıklı olacaktır. Eğer seyahat edecek kişi çok girişli vizeye başvurmuşsa Dubai’ye vize geçerlilik süresince birden fazla kez girme hakkına sahip olur yine de Dubai’de geçirdiği toplam sürenin 28 günü aşmamasına dikkat etmesi gerekmektedir. Dubai Vizelerinin uzatılması mümkün olmamaktadır. Kişinin yeniden vize başvurusu yapması gerekmektedir. Dubai vize süresini aşan her gün için yolcu başı 3000 USD ceza uygulamaktadır. O yüzden kişinin seyahatini iyi planlaması biletlerini ve rezervasyonlarını ona göre yapması gerekmektedir.

Uzun Süreli Dubai Ticari Vizesi

Uzun Süreli Dubai Ticari Vizesinde de kısa süreli de olduğu gibi tek girişe ve çok girişe imkân veren iki ayrı vize çeşiti bulunmaktadır. Dubai Konsolosluğu uzun süreli Dubai Ticari vizesine sahip kişilere 90 gün konaklama izni vermektedir.  Dubai uzun süreli ticari vizesi için de vize süresini uzatma imkânı bulunmamaktadır. Çok girişli vizeye sahip bireylerin Dubai’de geçirdikleri toplam gün esas alınmaktadır ve toplamının 90’ı geçmemelidir.

Nasıl Alınır?

Dubai Ticari Vizesi bir e vizedir. Vizeye başvurmayı planlayan kişiler istenen evrakları Birleşik Arap Emirlikleri’nin online vize sistemine yüklemelidir. Başvurular şahsen yapılmak zorunda değildir yetkilendirilmiş vize başvuru merkezleri sizin adınıza başvuru yapabilmektedir. Dubai Vizesi verme hakkı yalnıza Birleşik Arap Emirlikleri Göçmenlik Bürosu’na aittir. Başka herhangi bir kurum vize garantisi verme yetkisine sahip değildir. Şirketimiz Dubai Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş yetkili vize başvuru merkezidir.

Kaç Günde Çıkar?

Dubai Ticari Vizesi genellikle 3 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır.  Fakat başvurulan ülkede veya Türkiye’de resmî tatil olması veya çeşitli aksamalardan dolayı bu süre değişiklik gösterebilmektedir. Ayrıca Dubai’de Cuma günlerinin resmî tatil olduğu da başvurulurken göz önünde bulundurulması gereken bir başka önemli husustur.

DataGlobal