Dubai İstanbul Başkonsolosluğu

Dubai İstanbul Başkonsolosluğu

Dubai İstanbul Başkonsolosluğu, Dubai, Birleşik Arap Emirlikleri’ne bağlı emirliklerden birisidir. Yani Dubai Başkonsolosluğu aslında Birleşik Arap Emirlikleri Konsolosluğu Bünyesinde hizmet vermektedir. 4. Levent’te bulunan Birleşik Arap Emirlikleri Konsolosluğu Türkiye’de Birleşik Arap Emirlikleri’nin ticari ve kültürel faaliyetlerini yürüten fakat diplomatik bir yetkiye sahip olmayan bir kuruluştur. Büyükelçilikler bağlı olduğu ülkenin menfaatlerini koruma, kültürel, ekonomik ve siyasi faaliyetler yürütme amacı taşımaktadırlar ve hükümetler düzeyinde bir temsil durumu söz konusudur, Konsolosluklar da çeşitli resmi görevler idame ettirirler ancak Büyükelçiliğin diplomatik yetkilerine sahip değildirler. Dubai İstanbul Başkonsolosluğu, vatandaşlarının hak ve menfaatlerini ve tüzel kişiliklerini korumakla da yükümlüdürler. Birleşik Arap Emirlikleri.

İstanbul Birleşik Arap Emirlikleri Başkonsolosluğunun genel amacı ülkede bulunan vatandaşlarının pasaport yeniletme; tıbbi eğitimsel ve kanuni konularda yardım sağlama, ulaşım, ülkenin resmi makamlarıyla iletişim gibi sorunlarına yardımcı olmaktır.  Birleşik Arap Emirlikleri Konsolosluğunun adres ve iletişim bilgileri aşağıda yer almaktadır.  Bunların yanı sıra Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları da evrak tasdiki, ihracat, vize işlemleri ve Dubai ile alakalı diğer işlemler için Dubai İstanbul Başkonsolosluğundan yararlanmaktadır. Yani Konsolosluk sadece Dubai vatandaşları için değil Dubai ile çalışmak isteyen Türkler için de gerekli ve önemli bir mercidir. Konsolosluk Birleşik Arap Emirlikleri ve Dubai için vize işlemlerinin organize edilip işlendiği bölümdür. Birleşik Arap Emirlikleri İstanbul Konsolosluğu Dubai vizesinin alındığı yerdir. Bir diğer Dubai Konsolosluğu da Ankara’da Birleşik Arap Emirlikleri Büyükelçiliği Bünyesinde yer almaktadır. Konsolosluk aynı zamanda Dubai ve Birleşik Arap Emirlikleri pasaportlarının yenilenmesinden de sorumludur.

dubai konsoloslugu

Birleşik Arap Emirlikleri İstanbul Başkonsolosluğu İletişim Bilgileri

Konaklar mah., Meşeli Sok. No:11, 34330 4. Levent, İstanbul

Birleşik Arap Emirlikleri İstanbul Başkonsolosluğu Çalışma Saatleri: Pazartesi ve Cuma arası her gün 9.00 – 16.30 arası hizmet vermektedir.

İstanbul ve İstanbul’a yakın yakın illerde ikamet eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Dubai ve Birleşik Arap Emirlikleri ile ilgili işlemlerini Birleşik Arap Emirlikleri İstanbul Konsolosluğunda gerçekleştirebilirler. Ayrıca İstanbul çevresinde ikamet eden Birleşik Arap Emirlikleri vatandaşları da işlemleri için Birleşik Arap Emirlikleri İstanbul Konsolosluğunu kullanabilmektedir.

Türkiye’den Dubai’ye ihracat yapmak isteyen firmaların da evrak tasdik işlemleri için onay işlemleri Birleşik Arap Emirlikleri İstanbul Konsolosluğundan yürütülebilmektedir.

Birleşik Arap Emirlikleri Konsolosluk Pasaport Yenileme

 Türkiye’de ikamet eden Birleşik Arap Emirlikleri vatandaşları süresi dolacak olan pasaportların yenileme işlemlerini ve diğer konsolosluk işlemlerini Birleşik Arap Emirlikleri İstanbul Konsolosluğunda gerçekleştirebilmektedir. Pasaport yenileme işlemleri için eski pasaportun aslının yanı sıra eski pasaportta bulunan fotoğrafa uygun beyaz fonlu 2 adet 45X60 mm’lik iki adet biyometrik fotoğraf da gerekmektedir. Parmak izi işlemleri için ise ilgili makamlarca görüşülmelidir. 

Birleşik Arap Emirlikleri İstanbul Konsolosluğu Vize Başvurusu

Dubai’ye seyahat edecek olan umuma mahsus pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının seyahatlerinden önce Dubai Vizesi alması gerekmektedir. Birleşik Arap Emirlikleri Göçmenlik Bürosu, Dubai Vizelerini onaylama yetkisine sahip tek resmi mercidir. Dubai seyahati öncesi vize formunun doldurulması gerekmektedir. Vize formu İngilizce olarak da doldurulabilmektedir. Dubai Vizelerine online olarak başvurulmaktadır. Şahsen başvuru yapmak zorunlu olmayıp Dubai Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş vize başvuru merkezleri başvuruları sizin adınıza yapabilmektedir. Dubai Vizesi verme hakkı yalnıza Birleşik Arap Emirlikleri Göçmenlik Bürosu’na aittir. Başka herhangi bir kurum vize garantisi verme yetkisine sahip değildir. Şirketimiz Dubai Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş yetkili vize başvuru merkezidir. 

Dubai Vizesi genellikle 3 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır.  Fakat başvurulan ülkede veya Türkiye’de resmî tatil olması veya çeşitli aksamalardan dolayı bu süre değişiklik gösterebilmektedir. Ayrıca Dubai’de Cuma günlerinin resmî tatil olduğu da başvurulurken göz önünde bulundurulması gereken bir başka önemli husustur.

dubai konsoloslugu

DataGlobal