Dubai Ankara Büyükelçiliği

Dubai Ankara Büyükelçiliği

Dubai, Birleşik Arap Emirlikleri’ne bağlı emirliklerden birisidir. Yani Dubai Büyükelçiliği aslında Ankara’da bulunan Birleşik Arap Emirlikleri Büyükelçiliğidir. Çankaya’da bulunan Birleşik Arap Emirlikleri Büyükelçiliği Türkiye’de Birleşik Arap Emirlikleri’nin en üst düzeyde temsil edildiği makamdır. Büyükelçilikler bağlı olduğu ülkenin menfaatlerini koruma, kültürel, ekonomik ve siyasi faaliyetler yürütme amacı taşımaktadırlar. Büyükelçilikler vatandaşlarımı hak ve menfaatlerini ve tüzel kişiliklerini korumakla da yükümlüdürler.

Birleşik Arap Emirlikleri Ankara Büyükelçiliği ülkesini hükümetler düzeyinde temsil etmektedir. Büyükelçilik ülkesinin ve vatandaşlarının çıkarlarını korumanım yanı sıra Türkiye ile dostluk anlaşmaları oluşturmak ve ticari ilişkileri güçlendirecek anlaşmalar yapmakla da sorumludur. Yani Büyükelçilik sadece Dubai vatandaşları için değil Dubai ile çalışmak isteyen Türkler için de gerekli ve önemli bir mercidir. Büyükelçilik bünyesinde yer alan Konsolosluk ise Birleşik Arap Emirlikleri ve Dubai için vize işlemlerinin organize edilip işlendiği bölümdür. Büyükelçilik içerisinde yer alan konsolosluk bölümü Dubai vizesinin alındığı yerdir. Bir Dubai Konsolosluğu da İstanbul’da yer almaktadır. Konsolosluk aynı zamanda Dubai ve Birleşik Arap Emirlikleri pasaportlarının yenilenmesinden de sorumludur.

Dubai Ankara Büyükelçiliği İletişim Bilgileri

Turan Güneş Bulvarı, İlkbahar Mahallesi, Galip Erdem Caddesi, 613 Sokak, No: 13 Çankaya / ANKARA Posta Kodu: 06550

Birleşik Arap Emirlikleri Ankara Büyükelçiliği Çalışma Saatleri: Pazartesi ve Cuma arası her gün 9.00 – 16.00 arası hizmet vermektedir.

Ankara ve Ankara’ya yakın illerde ikamet eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Dubai ve Birleşik Arap Emirlikleri ile ilgili işlemlerini Birleşik Arap Emirlikleri Ankara Büyükelçiliğinde gerçekleştirebilirler. Ayrıca Ankara çevresinde ikamet eden Birleşik Arap Emirlikleri vatandaşları da işlemleri için Birleşik Arap Emirlikleri Ankara Büyükelçiliğini kullanabilmektedir.

Türkiye’den Dubai’ye ihracat yapmak isteyen firmaların da evrak tasdik işlemleri için onay işlemleri Birleşik Arap Emirlikleri Ankara Büyükelçiliğinden yürütülebilmektedir.

Ankara Büyükelçiliğinin görev bölgesinde bulunan iller şunlardır. Afyon, Aksaray, Ankara, Amasya, Ağrı, Ardahan, Antalya, Burdur, Bayburt, Bartın, Çorum, Çankırı, Denizli, Erzurum, Erzincan, Eskişehir, Gümüşhane, Giresun, Isparta, Iğdır, Karabük.

Birleşik Arap Emirlikleri Büyükelçilik Pasaport Yenileme

 Türkiye’de ikamet eden Birleşik Arap Emirlikleri vatandaşları süresi dolacak olan pasaportların yenileme işlemlerini ve diğer konsolosluk işlemlerini Birleşik Arap Emirlikleri Ankara Büyükelçiliğinde gerçekleştirebilmektedir. Pasaport yenileme işlemleri için eski pasaportun aslının yanı sıra eski pasaportta bulunan fotoğrafa uygun beyaz fonlu 2 adet 45X60 mm’lik iki adet biyometrik fotoğraf da gerekmektedir. Parmak izi işlemleri için ise ilgili makamlarca görüşülmelidir. 

Birleşik Arap Emirlikleri Büyükelçiliği Vize Başvurusu

Dubai’ye seyahat edecek olan umuma mahsus pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının seyahatlerinden önce Dubai Vizesi alması gerekmektedir. Birleşik Arap Emirlikleri Göçmenlik Bürosu, Dubai Vizelerini onaylama yetkisine sahip tek resmi mercidir. Dubai seyahati öncesi vize formunun doldurulması gerekmektedir. Vize formu İngilizce olarak da doldurulabilmektedir. Dubai Vizelerine online olarak başvurulmaktadır. Şahsen başvuru yapmak zorunlu olmayıp Dubai Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş vize başvuru merkezleri başvuruları sizin adınıza yapabilmektedir. Dubai Vizesi verme hakkı yalnıza Birleşik Arap Emirlikleri Göçmenlik Bürosu’na aittir. Başka herhangi bir kurum vize garantisi verme yetkisine sahip değildir. Şirketimiz Dubai Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş yetkili vize başvuru merkezidir.  

Dubai Vizesi genellikle 3 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır.  Fakat başvurulan ülkede veya Türkiye’de resmî tatil olması veya çeşitli aksamalardan dolayı bu süre değişiklik gösterebilmektedir. Ayrıca Dubai’de Cuma günlerinin resmî tatil olduğu da başvurulurken göz önünde bulundurulması gereken bir başka önemli husustur.

DataGlobal